Odżywianie

Jem Świadomie część 11 – buraki

Tekst przygotowany i opracowany przez moją podopieczną – Martę Warabida.

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam troszkę o wartościach odżywczych i korzyściach płynących ze spożywania buraków.

Wartości odżywcze buraków oraz ich właściwości lecznicze są znane nie tylko w Polsce. Od przeszło 4000 lat buraki są popularne nad Morzem Śródziemnym a ich działanie było cenione już w Starożytnym Babilonie. W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić buraki cukrowe, pastewne i ćwikłowe.

Jeśli mówimy o właściwościach leczniczych to pomimo faktu, że warzywa te nie są bogatym źródłem żelaza to są bardzo dobrym środkiem krwiotwórczym. Buraki zapobiegają anemii i wspomagają leczenie białaczki. Zawarte w nich są barwniki należące do bardzo silnych przeciwutleniaczy co powoduje czterokrotne zwiększenie przyswajania tlenu przez komórki organizmu. Oprócz tego warzywa te bogate są w kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu oraz który pomaga w usuwaniu z krwiobiegu homocysteiny. Buraki są wskazane dla osób cierpiących na nadciśnienie, ponieważ obecne w warzywach azotany podnoszą stężenie tlenku azotu. Tlenek ten reguluje ciśnienie.

Chciałabym zwrócić uwagę cukrzyków na spożywanie buraków. Warzywa te mają wysoki indeks glikemiczny (IG = 64), a co za tym idzie nie powinny być spożywane przez te osoby. Warto dodać, że również w odmianie ćwikłowej jest dużo cukru. Z drugiej zaś strony te czerwone korzenie są wskazane dla kobiet w ciąży oraz dzieci i młodzieży. Buraki są niskokaloryczne a ich wartości odżywcze podaję poniżej.

Buraki – wartości odżywcze (w 100g):
Wartość energetyczna – 43 kcal
Białko ogółem – 1.61g
Tłuszcz – 0.17g
Węglowodany – 9.59g (w tym cukry proste: 6.76g)
Błonnik: 2.8g

Jeśli chodzi o to, w jakiej postaci najlepiej je spożywać to osobiście polecam surowe lub upieczone. W takiej postaci zachowują najwięcej wartości odżywczych. Buraki wzmacniają odporność organizmu, wspomagają walkę z wirusami i mogą działać wykrztuśnie. Dodatkowo przywracają równowagę w żołądku – mają działanie zasadotwórcze) oraz łagodzą objawy związane z menopauzą. Dodam tylko, że z burakami powinniśmy zaprzyjaźnić się również w okresie przedwiośnia. Dlaczego? W tym czasie wiele osób odczuwa skutki zespołu przewlekłego zmęczenia, takie jak senność, apatia czy znużenie. Zbawienne więc będzie wypicie soku z buraków, barszczu lub zjedzenie sałatki buraczanej (przepis znajdziecie niżej). Posiłki te wpłyną korzystnie na nasze samopoczucie i chęć do życia.

Sałatka buraczana z fetą i rodzynkami:
– 2 – 3 buraki
– 50g rodzynek
– 50g fety
– 2 pomidory pokrojone w kostkę
– sałata lub kapusta pekińska
– 50g słonecznika.

Smacznego!


Author


Avatar

Trener personalny. Człowiek z pasją, który kulturystyką, bodybuildingiem, zdrowym odżywianiem zajmuje się już od kilku lat.